Vodní hrad Budyně nad Ohří

Pozdně gotický hrad byl v Budyni nad Ohří postaven v 13. století a tehdy byste se kolem stavby mohli dívat na vodní příkop a bažiny na břehu řeky. V pozdějším období se několikrát přestavoval. Roku 1336 se stal majitelem hradu Zbyněk z Valdeka a Hazmburka. Nejslavnější období prožíval hrad za vlády Jana Zbyňka, který tady hostil významné umělce a vědce, mimo jiné tady pobýval i Tycho de Brahe. V roce 1585 se postaral o přestavbu na renesanční zámek, ale roku 1614 zámek získává jeho věřitel Adam ze Šternberka. Od roku 1676 patřilo panství Gundakarovi z Dietrichsteina a došlo k barokním úpravám – snesení střech. Zámek si prošel těžkými časy sedmileté a třicetileté války, navíc tu vznikly dva požáry v letech 1783 a 1787. Na chátrajícím zámku sídlil hejtman a úředníci. Ke zboření východního a jižního křídla se přistoupilo v roce 1823, padla i velká věž.

Zkáza byla zažehnána během panování Herbersteinů (1858 – 1945). Zámek byl zastřešen, celá stavba prošla úpravami, dokonce se přistavěly i nádvorní arkýře a schodiště. V letech 1908 – 1913 byly restaurovány renesanční malby R. Říhovským.

Po různých přestavbách v minulosti zde dnes můžete spatřit opevněný renesanční zámek se dvěma křídly z původních čtyř. Zámek prošel rekonstrukcí a prostředí vás uchvátí.

V bývalé konírně se můžete podívat na Jandovo muzeum. Dostanete se i do interiérů, kde je instalována historická laboratoř renesančního alchymisty. Zajímavé jsou i pozdně gotické a renesanční místnosti s malbami z 16. století a přehled dějin na Budyňsku od pravěku do roku 1848. Dále spatříte hradební střílny, Zlatý sál a stěny pomalované výjevy ze života šlechty. Pokud přijedete na začátku srpna, nevynechejte tradiční folk a country festival Budyňský poutník a slavnou pouť s mnoha atrakcemi a lákadly nejen pro děti.

[nggallery id=7]

Další tipy na výlety v okolí Libochovic:

facebook twitter

Kde leží Libochovice?

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

www.zameklibochovice.cz

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice – raně barokní památka v krajině Poohří | Chaty a chalupy k pronájmu