Hrad Házmburk

Báječné to výhledy se Vám naskytnou z hradu Hazmburk v Českém středohoří. Tato zřícenina je vyhledávanou dominantou kraje, ale také skvělým tipem na výlet.

hrad hazmburk v ceskem stredohori

 Z historie hradu

Z původního hradu ze 13. století zůstala v dnešní době jenom zřícenina, ale docela zachovalá. Hrad Hazmburk se stavěl v několika etapách a prvními majiteli byli Lichtemburkové. V dalších letech hrad vlastnili například Jan Lucemburský a Zbyněk Zajíc z Valdeka. Během panování Zajíce vznikly hradní brány, Černá věž a jiné budovy a došlo k rozšíření hradeb. Ve druhé polovině 15. století se ujal hradu bratranec Zbyňka Zajíce – Jan. Jakmile zemřel, hrad už nebyl obýván a v historických pramenech se uvádí jako pustý. Černá válcová věž byla postavena z černého čediče a vcházelo se do ní v prvním patře díky schodům nebo můstku. Před ní zahlédnete obnovenou studnu (cisternu) a domek ze začátku 20. století. Do zděné cisterny s nálevkovištěm se používala k zachycování dešťů a tím pádem jako zdroj vody pro hrad.

[nggallery id=2]

Co zde uvidíte

V současné době si na Házmburku můžete prohlédnout dvě kamenné hradní věže. Vystoupat můžete do Bílé věže o výšce 26 m, odkud získáte skvělý výhled na České středohoří, horu Říp. Bezděz, hrad Oltářík, Košťálov a na horu Říp. Bílá věž je postavena z pískovce (horní část) a z čediče (dolní část) a původní vchod se situoval taktéž do prvního patra . dnes se však vchází z přízemí po dřevěném schodišti. Ově věže jsou v noci osvíceny.

Další informace

Do hradu se platí vstupné a je otevřeno v určené provozní době. Zaparkovat lze pod hradem, v obci Klapý. Od zastávky autobusu Klapý je to na hrad 2 km po značené žluté turistické značce. V případě, že jedete vlakem, vystupte na stanici Libochovice – město a vydejte se 4,2 km červenou turistickou trasou. K hradu se dostanete od Libochovic, z obce Klapý nebo Slatiny. Hrad Hazmburk se také nazývá Klapý, Hasenburg. K horní části hradu se dostanete úzkými stezkami. Na západní straně se nachází bývalé nádvoří se pozůstatky budov a se schodištěm do sklepa.  Více informací o hradu Hazmburk: http://hazmburk.cz/

 

Další tipy na výlety v okolí Libochovic:

facebook twitter

Kde leží Libochovice?

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

www.zameklibochovice.cz

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice – raně barokní památka v krajině Poohří | Chaty a chalupy k pronájmu