Prohlídkové trasy na zámku Libochovice

Trasa 1

První prohlídková trasa vás seznámí s bydlením a zařízením pokojů v období renesance, baroka a klasicismu. Prohlédnete si Saturnův sál, knihovnu, zámecké zařízení a sbírky. Nejprve se ocitnete v přízemí Salla tereny a můžete si prohlédnout strop ozdobený tisíci mušlemi a krokodýla, kterého ulovil Josef Herberstein v roce 1916. Projdete celým prvním patrem a dostanete se i do zámecké kaple. K absolvování trasy potřebujete cca 60 minut.

Nejprve se dozvíte něco o historii města a zámku. Podíváte se na největší místnost – Saturnův sál, kde si všimněte plastiky nad krbem a velkých obrazů. Sál je místem pro pořádání koncertů, svatebních obřadů. Malou galerii plní obrazy, nábytek ze 16. století a stropy od F. Markety. Posléze se dostanete do Velké galerie, kde jsou gobelíny s náměty bitvy. Rovněž nechybí barokní kamna a kopie obrazů. V pracovně zahlédnete kalamáře, barokní sklo, vykuřovadla, dobový atlas ještě bez Antarktidy, egyptskou Kleopatru na velkém plátně, německou holbu, modlitební koberečky ze střední Asie. Následuje Orientální salónek, kde se nacházejí různé exotické předměty svědčící o velkém zájmu majitelů cestovat v cizině a obklopovat se přivezenými věcmi. K vidění jsou například tři čínské vázy „Imary“, japonský a vídeňský porcelán, delfskou fajáns, gobelín s námětem lovu v zámecké oboře, šperkovnice se želvovinou a slonovinou. Koho baví se dívat, jak a kde se dříve spalo, nahlédne do barokní ložnice s dámskou postelí ozdobenou baldachýnem. Jde o krátkou postel, protože se v ní sedělo, aby si dáma nerozcuchala účes. Pod postelí je i nočník a místnost dotváří skříně, sakrální předměty a také delfská fajáns.

Ranní salonek obsahuje dětský vídeňský porcelán, šperkovnici s tajnými zásuvkami, gobelíny s biblickými náměty a hodiny. Kabinet je místností, kde najdete nábytek, gobelíny a koberec, kde došlo k chybě při tkaní.

Prohlídka zámecké kaple vám představí nejstarší zámeckou část s obrazy a rouchy. Zařízení kaple je zachovalé a vy se odtud vydáte díl do zámecké kuchyně, odkud se jídlo dopravovalo výtahem. Nechybí měděné nádobí, dřevěná jídelní sada z 19. století a opěrky židlí s vyřezanými lidskými podobiznami. S chutí se podíváte i do jídelen, čekají vás rovnou dvě. Velká jídelna má koberec na stole, kde se v barokní době utíraly ruce. Z nádobí jsou zajímavé talíře s dvojitým dnem, termoska na ohřívání svařeného vína, nádoba na led. Dále zde visí gobelíny a obrazy. Malá jídelna je biedermaerská a obsahuje kopie míšeňského porcelánu, rubínové sklo, kameninu a jídelníček malíře Hamiltona, který si na velké plátno namaloval, co zkonzumoval. Během prohlídky se ještě podíváte do pokojů, které získaly název podle tapet. Růžový salonek je v rokokovém stylu s klavírem, porcelánem a s obrazy. Modrý salonek je v empírovém stylu a nechybí tady plátna Františka Kvíčery, klavír a schodiště do Salla tereny.

Zámek doplňuje knihovna se 102 500 svazky knih. Na zemi tady najdete malého krokodýla a na zdi zase lva dominujícím obrazu nade dveřmi. Neuteče vám ani prohlídka herny s biliárem, šachovými stolky a obrazy se členy rodů Dietrichsteinů a Herbersteinů.

Trasa 2

Památník rodáka J. E. Purkyněho
Jan Evangelista Purkyně žil v letech 1787 – 1869 a expozici věnovanou jeho životu a práci najdete v přízemí. Purkyně se rád vracel do rodného města a pomník od sochaře Josefa Strachovského stojí před vchodem do zámku už od roku 1887. Každý rok se na zámku uskutečňuje Purkyňův lékařský den během kterého se uděluje Purkyňova cena za celoživotní dílo v medicíně. Na prohlídku si vyhraďte 20 minut.

socha J. E. Purkyně

Trasa 3

Zámecké skleníky – jsou zpřístupněné při vybraných kulturních akcích. Během roku jsou při významnějších akcích zpřístupněny i zámecké sklepy s expozicí o činnostech na panství Libochovice.
Prohlídka vám zabere přibližně 20 minut.

Zámecká zahrada

Značnou hodnotu má i zámecká zahrada, které postupně vznikala od roku 1683 ve francouzském stylu. Z této doby se zachovalo jen torzo. Později se upravovala na anglický park a roku 1912 došlo k částečnému obnovení podle původních plánů zahradníka Jana Tulipána. Slavný mistr Jan Tulipán patřil ve své době k uznávaným umělcům v zahradničení. V zahradě se tehdy pěstovaly teplomilné rostliny, které se nechávaly přezimovat v zámecké oranžérii. Během letního období se umísťovaly zpět do zahrady, plné zelených stěn z jilmů, ovocných stromů, tisů. Nechyběly tady jasmíny, fíkovníky, pomerančovníky, vavříny a granátové jabloně.

V současné době spatříte v zámecké zahradě například vzácné dřeviny, které sem byly převezeny ze zrušené Salmské zahrady na Smíchově. Původně byl součástí parku i lužní les a zvěř. Z cest v cizině byly dovezeny různé tropické a subtropické rostliny. Obdivovat můžete palmy a kaproďorosty. V parku jsou bazény s fontánami, procházejí se zde pávi a romantickou atmosféru dolaďují barokní sochy.

Během procházky v zámeckém parku si všimněte stromů korkovníků, jejichž kůra slouží k získávání korku. Zadívat se můžete na vodní kaskádu a také na betonový pomníček „Park patnáctimilontých občánků ČSSR z okresu Litoměřice, 28.3. 1977. V dřívějších časech byste v parku našli i pomníčky hraběcích psů a koní, ale dnes už tam nejsou. Delší dobu patří mezi stále obyvatele pávi, kteří mají všude přednost a to i na silnici!

Dnes stojí v parku dva skleníky. V nejstarším se na zimu zabydlují staleté palmy, květiny a sukulenty. Ve sklenících se pěstuje sadba na květinové záhony v parku a pro živou dekoraci interiérů. Pro veřejnost jsou ale skleníky nepřístupné.

facebook twitter

Kde leží Libochovice?

Za hradními zážitky

nádherná krajina Jižní Moravy je oblíbeným místem všech turistů. A kousek od Kobylí se nachází nádherná rozhledna Stezka nad vinohrady. Atypicky řešená vyhlídka je přístupná i pro vozíčkáře.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

www.zameklibochovice.cz

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice – raně barokní památka v krajině Poohří | Chaty a chalupy k pronájmu